Vítejte na naší škole

Jménem celého učitelského sboru i všech zaměstnanců naší školy Vás vítám na našich stránkách. Snažíme se dát Vašim dětem ten nejlepší základ do života a věříme, že společnými silami to zvládneme i v této nelehké době.​

Přejeme vám krásné dny s úsměvem na tvářích Vašich dětí.

Mgr. Irena Šlesingerová

ředitelka školy

Novinky - akce školy | ZŠ Zlín Slovenská

Krakow a Wieliczka

Krakow a Wieliczka

 

V úterý 25. 10. se vybraní žáci našich 9. ročníků zúčastnili zeměpisné zahraniční exkurze do polského Krakowa a Wieliczky. Program měl jasný cíl a to poznat krásné královské město Krakow a světový unikát – solné doly ve Wieliczce. No a jak se nám zájezd povedl, vám níže popíše žákyně 9. ročníku.

 

Náš úterní výlet do polského města Kraków začal před hlavní budovou školy, kde jsme se všichni sešli. Následně jsme se přesunuli do autobusu. Mnozí z nás záhy usoudili, že další hodina spánku bude jedině k užitku, a tak se tichem vozu sem tam ozývalo pouze šeptání. Za svítání, když posádka nabrala energii, jsme již bujaře konverzovali. Nesměla samozřejmě chybět ani ochutnávka řízků. Brzy jsme překročili českopolské hranice a po prozkoumání tamních toalet na benzinové stanici jsme měli příležitost vyslechnout si zajímavou řeč o dávné historii Polska.

 

Naší první oficiální zastávkou byl pověstný drak. Hned nato už jsme vyrazili navštívit Katedrální baziliku svatého Stanislava a svatého Václava, tedy Katedrálu na Wawelu. Ani jsme se nenadáli a už jsme vesele stoupali po schodech nahoru ke zvonu. Ale pozor na hlavu! Nástrahy cesty do věže, jmenovitě úzké prostory a podpůrné dřevěné trámy, si někteří doslova vyzkoušeli na vlastní kůži. Dále jsme navštívili i hrobku pod katedrálou, kde dodnes odpočívá nemálo vladařů.

 

Druhou zastávkou se stal Rynek Główny, kde jsme malou chvíli čekali na trubače, aby nám zahrál hejnal. Poté jsme se rozprchli do všech možných zákoutí náměstí, ať už s cílem najít něco dobrého k zakousnutí, či se jen nadechnout místní atmosféry. Mnozí zamířili do Sukiennice.

 

Jagellonská univerzita, naše třetí zastávka, nás uchvátila svou historií. Jedná se o druhou nejstarší univerzitu ve střední Evropě. Známá byla také jako Krakovská akademie.

 

Odtud naše kroky zamířily zpět do autobusu. Nyní nastal čas prozkoumat solný důl pod městem Wieliczka. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. První skupina dostala anglicky mluvící průvodkyni. Druhá skupina měla prohlídku v češtině. Dlouhé chodby solného bludiště nám štědře nabízely své krásy. Dozvěděli jsme se nesčetně faktů a zajímavostí. Nezapomněli jsme také vzít rodinám nějaké suvenýry.

 

Když jsme se opět všichni sešli v autobusu a sdělili jsme si pocity a zážitky z událostí posledních hodin, pan učitel Keprt se chopil kytary, se slovy dlouho jsme takhle v zahraničí nebyli, takže máme vydání z roku 2019 nám rozdal zpěvníky a po patřičném rozezpívání se vozem neslo cosi, co překvapivě docela připomínalo zpěv. Od Včelky Máji přes Mám boky jako skříň až po Vinaře. Jakmile oznámil pan učitel konec naší kratochvíle, odebrala se část z nás znovu ke spánku.

 

Po příjezdu jsme si popřáli dobrou noc a postupně jsme se začali trousit do svých domovů. A tím náš výlet také skončil.

 

Za všechny zúčastněné bych chtěla moc poděkovat nejen paní ředitelce a panu učiteli Plevovi, že na nás po dobu zájezdu dávali pozor, ale především panu učiteli Keprtovi, že nám dal možnost navštívit Polsko. Děkujeme!

 

Bára Berková 9. B

 

Fotogalerie zde: https://www.zsslovenska.eu/fotogalerie-/fotogalerie-za-skolni-rok-2022_2023/krakow

 

Videoklip ze zájezdu: https://youtu.be/FzSaVeNBwwk

 

Pořadatel EXKURZE

Mgr. Tomáš Keprt

« zpět

Adresa

Slovenská 3076,

Zlín 76001